Valmieras festivāls

 1. 2016

  RAINIS "SPĒLĒJU, DANCOJU" /Nakts ar velniem, maskām, mīlestību/

  Laidara teātris ARĒNA – Valmiermuiža

  Izrādes veidotāji – režisors MĀRTIŅŠ EIHE / grupa „IĻĢI” 

  Radošajā komandā – scenogrāfs Kristians Brekte, horeogrāfs Krišjānis Sants, repetitore Ieva Gaurilčikaite, fizioloģiskais arhitekts Ēriks Ēriksons, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, vokālā pedagoģe Zane Šmite, gaismu mākslinieks Ivars Tilčiks

  Izrādē piedalās – Kārlis Neimanis, Inga Apine, Māris Bezmers, Mārtiņš Liepa, Januss Johansons, Rūta Dišlere, Inese Pudža, Ģirts Rāviņš, Aigars Apinis, Eduards Johansons, Arnolds Osis, Inese Ramute, Ieva Džindža, Māra Mennika, Dace Everss, kā arī Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Gatis Gaujenieks, koristi un dejotāji.

   

  Raiņa „Spēlēju, dancoju” ir festivāla skaļākais notikums, mūzikas un dejas piesātināts iestudējums, kas norisināsies Laidara teātrī ARĒNA Valmiermuižā. No sengrieķu mītiem aizņemtais stāsts par spēlmani, kurš nokāpj pazemē, lai glābtu mīļoto, Raiņa versijā ir viena no simboliem piesātinātākajām viņa lugām. Te savīti kopā leišu, latviešu, grieķu un ēģiptiešu vārdi un tradīcijas. Skaisti, traģikomiski un kaislīgi te kāzās satiekas cilvēki ar tiem, kas zina vairāk,redz tālāk un skaidrāk, spēj izkalt sirdis plašākas un stīgas skanīgākas.

  "Iļģu" pirms piecpadsmit gadiem šīs lugas iestudējumam tapusī mūzika joprojām ir viens no spēcīgākajiem mūzikas piedzīvojumiem, kas spēj pierādīt katarses esamību, un šī gada vasarā ir iespēja izdzīvot pašiem Valmierā.

  "Izrādes centrālā ideja ir par divu pasauļu sastapšanos, kur laicīgā pasaule sevī ietver kāzu viesus un ierastās izdarības kāzu procesā, bet mītiskā pasaule ienāk kopā ar lugas galveno varoni Spēlmani un viņa pavadoņiem, kuri pārbauda un sagatavo pašu Spēlmani viņa dzīves svarīgākajam uzdevumam,” stāsta režisors Mārtiņš Eihe.

  Izrādes:
  5.augustā plkst.21:30
  6.augustā plkst.21:30
  7.augustā plkst.21:30


  RŪDOLFS BLAUMANIS "TĀLAVAS TAURĒTĀJS" /Modes skaņu poēma/

  Depo kamerteātris – Valmiera, Dzelzceļa iela 5

  Izrādes veidotāji – modes mākslinieki MAREUNROL’S / mūziķis SHIPSEA

  Radošajā komandā – režisors Elmārs Seņkovs, balss - Gundars Āboliņš (Minhenes teātris „Kammerspiele”), modes mākslinieki Marīte Mastiņa-Pēterkopa, Rolands Pēterkops, mūziķis Jānis Šipkēvics, skaņu režisors Gatis Zaķis

  "Tālavas taurētājs" ir vizuāls kostīmu un skaņas uzvedums, kas attēlo reiz Rūdolfa Blaumaņa radītā dzejoļa nozīmīgumu mūsdienās. Stāsts par cilvēka bailēm no drosmīgas rīcības un par drosmi atzīt, ka ir bail, par tautas kopumu un tā izšķīšanu izšķirīgos mirkļos. Par katra cilvēka pašapziņu un kolektīvo zemapziņu. Tas ir cieņas apliecinājums drosmīgiem cilvēkiem, kuri top par tautas kodolu un ved līdzi pārējos. Drosme un rīcība ir liela atbildība.

  Sadarbībā ar:

  Izrādes:
  5.augustā plkst. 19:00
  6.augustā plkst. 16:00 un 19:00
  7.augustā plkst. 16:00 un 19:00


  RŪDOLFS BLAUMANIS "PURVA BRIDĒJS. CILTSKOKS" /Audiāla instalācija koncerta formā/

  IZRĀDE IR ATCELTA!

  Dabaszāle – Gaujas Stāvie krasti Valmierā, vecā liepa

  Iestudējumu veido – komponists KRISTAPS PĒTERSONS (Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris)

  Skaņu režisors – Tālis Timrots

  Iestudējuma ierakstā piedalās – Ieva Puķe (Valmieras drāmas teātris), Armands Siliņš (Latvijas Nacionālā opera), Svetlana Bless, Ivo Martinsons, Januss Johansons, Aigars Vilims, Skaidrīte Putniņa, Ilze Lieckalniņa, Aigars Apinis, Tālivaldis Lasmanis, Dace Everss (Valmieras drāmas teātris), Varis Piņķis (Jaunais Rīgas teātris), Ieva Parša (Latvijas Nacionālā opera), Agate Burkina, Dace Strautmane (Latvijas Radio koris), kā arī instrumentālisti: Anda Eglīte - kokle, Madara Pētersone - vijole, Santa Vižine - alts, Artūrs Bērziņš - bastrombons, tuba, Kaspars Gulbis - akordeons, Andis Klučnieks - basa flauta, tenora blokflauta, tenora visla, Ēriks Kiršfelds - čells, Jēkabs Nīmanis - klarnete, basklarnete, tenora saksofons, Ainārs Paukšēns - viola da gamba, Kristaps Pētersons - kontrabass, akustiskā ģitāra, idiofonie instrumenti, Jānis Semjonovs - fagots, Egīls Upatnieks - angļu rags.

  Gaujas Stāvajos krastos komponists Kristaps Pētersons kopā ar radošo komandu veidos skaņas izrādi pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles „Purva bridējs”. Tās pamatā – elektroakustisks skaņdarbs, kura centrā būs cilvēku balsis no solo līdz korim dažādās nokrāsās, savukārt perifēriju veidos vides torkšņi.  Komponists Kristaps Pētersons: „Lasot Blaumani, šķiet, ka tur runā mani senči. Runā skaidri un saprotami. Nedaudz citādākā valodā, tomēr par tām pašām lietām, kuras ietiecas arī mūsdienās. Ir nepārprotami, ka esmu ar viņiem saistīts. Viņu runas intonācijas ir melodiskas, viņu runas ritma spēks suģestē un ievelk sevī. Un tās ir būtiskas lietas, par kurām runā Blaumanis – piemēram, par mīlestību, nodevību, gribasspēku. Un tie notikumi, kuros šīs lietas ievērptas, ir svarīgi – kaut vai saderināšanās ar nemīlētu cilvēku. Audiālajā instalācijā kopā ar aktieriem un dziedātājiem mēģināšu to materializēt. Ļoti precīzi un uzmanīgi – vārds vārdā. Netiks likts klāt nekas cits kā vien vides skaņas – tās, kuras Blaumanis pats ir ierakstījis savā darbā. Un dziedājumi, jo Blaumaņa teksts skan un ir sajūta, ka tā frekvence, kurā Purva bridēja stāsts kļūst par sonāti, palīdzēs aizmest tiltu no tiem uz šiem laikiem”.

  Izrādes:
  5.augustā plkst.21:30 
  6.augustā plkst.21:30


  AUGUSTS STRINDBERGS "JŪLIJAS JAUNKUNDZE" /Kaislību drāma/

  Vecpilsētas internacionālais teātris – Valmiera, Bruņinieku iela

  !IZRĀDE IGAUŅU VALODĀ ar sinhrono audio tulkojumu latviešu valodā!

  Izrādes veidotāji – ROMĀNS BASKINS (Roman Baskin); Igaunija, MTÜ Kell Kümme theatre

  Radošajā komandā – scenogrāfe un kostīmu māksliniece Anna Lumiste (Ann Lumiste); Igaunija, MTÜ Kell Kümme theatre

  Izrādē piedalās – Kersti Heinlo (Kersti Heinloo) – Igaunijas Teātra balva “Estonian Theatre Awards” nominācijā Gada aktrise par Jūlijas jaunkundzes lomu 2014.gadā, Andress Mehars (Andres Mähar), Kati Onga (Kati Ong)

  Augusta Strindberga 19.gadsimta beigās radītā kaislību drāma ir pretstatu piesātināta. Jūlijas jaunkundze ir augstsirdības un agresijas paradokss. Sieviete, kura ir nemierā ar sevi. Savukārt sulainis Žans svaidās šurpu turpu starp nežēlīgu uzpūtību un glaimīgu pazemību. 

  Romana Baskina uzvedums ir kvēls un nekaunīgi intensīvs teātra uzvedums ar pārgalvīgām Kersti Heinlo atveidotām epizodēm mainīgās Jūlijas lomā un Andresu Meharu kā skarbi praktisko Žanu.

  Grāfs ir atstājis mantojumu, un viņa meita Jūlija, saulgriežu nakts burvības varā, izaicina pilnīgi visus, pat tēva sulaini Žanu… Diemžēl atbalss no šīs nakts ievelkas arī nākamajā rītā…”, ieskicē režisors.

  Izrāde:
  5.augustā plkst.18:00


  Pagalmu teātris bērniem "Nāc laukā!"

  Pagalmu teātris bērniem – Valmiera, L.Laicena iela 9 un G.Apiņa iela 22

  Izrādes radošā komanda – Kārlis Krūmiņš, Jekaterina Frolova, Jānis Kronis

  Jaunākās paaudzes skatītāji Valmieras daudzdzīvokļu māju pagalmos blakus rotaļu laukumiem un smilškastēm kopā ar teātra māksliniekiem varēs iepazīt un sekot līdzi tam, kā top teātra brīnums – izrāde. „Tā stāstīs par dzīvi pagalmā pirms interneta, un par dzīvi pagalmā šodien. Par nedarbiem un cēlsirdību, par kautiņiem un pirmo mīlestību. Tā būs muzikāla izrāde par bērniem, un taps bērniem līdzdarbojoties tieši turpat pagalmā,” stāsta viens no izrādes veidotājiem, aktieris un režisors Kārlis Krūmiņš

  Izrādes:
  6.augustā plkst. 12:00 L.Laicena ielas 9 pagalms
  7.augustā plkst. 12:00 G.Apiņa ielas 22 pagalms


  Jaunatnes brīvais teātris - "SUPSUPSUKAS"

  Jaunatnes brīvais teātris – Skeitparks

  Izrādes režisors – Jurijs Djakonovs

  Izrādē piedalās – Ance Kukule, Klāvs Mellis, Uldis Sniķers

  Māksla var būt dažāda. Reizēm skatītāji bauda mūžīgu klasiku, skatās, cik interesanti ir atrisinātas mizanscēnas, brīnās par fantastiskajiem kostīmiem, apspriež aktieru spēli, un tad iet mājās, paralēli domājot par to, ko jaunu viņi ir uzzinājuši tagad, pateicoties mākslai. Bet reizēm... šoreiz… māksla meklēs citu ceļu pie skatītāju sirdīm.

  Šī ir izrāde-performance, kurā mēģināsim skatītājiem visu atņemt, kaut ko dot un atkal atņemt. Tas ir tests spējai pieņemt. Pieņemt, ka mēs visi esam cilvēki. Ar savām bailēm, cerībām, ilūzijām, izpratni par mākslu un sāpēm. Dzīvi. Izrādes personāži nekad nav bijuši teātrī, nekad nav lasījuši Raini un nezina, kas ir Māra Ķimele, Elmārs Seņkovs, Oļģerts Kroders, Silvija Radzobe vai Lilija Dzene. Bet arī viņi grib runāt. Arī viņi grib atrast veidu, ka atdzīvināties, kā izārstēt sāpes sev un citiem.  Mēs gribam izprast, kā ir būt fanātiķim, kā ir spridzināt. Jo dziļāk tu krīti, jo augstāk tu celsies. Free Pussy Riot!” izrādes ieceri ieskicē tās veidotāji. 

  Only after disaster can we be resurrected. It's only after you've lost everything that you're free to do anything. Nothing is static, everything is evolving, everything is falling apart.
  "Chuck Palahniuk, Fight Club" 

  Izrādes:
  6.augustā plkst.14:00
  7.augustā plkst.14:00


  Riga IFF Brīvdabas kinoteātris

  Festivāla piedāvājumu papildinās sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu (RIGA IFF) izveidotais brīvdabas kinoteātris, kura ikvakara repertuārā - Ziemeļvalstu mākslas filmu programma Nordic Highlights, kas ieturēta Blaumaniskā reālisma tradīcijās, ar akcentu uz dzīves kaislībām ārpus lielpilsētām. RIGA IFF brīvdabas kinoteātri pilsētas iedzīvotāji un viesi varēs apmeklēt bez maksas, kas ļaus festivāla atmosfēru sajust un baudīt arī tiem cilvēkiem, kuri neapmeklēs teātra izrādes. Būs arī Valmiermuižas bufete!

  Ieeja bez maksas! Sākums plkst.22:00.


  Piektdiena, 5. augusts. “Lauku kāzas” (Sveitabrúðkaup, 2008)

  /Filma īslandiešu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodās/

  Talantīgās montāžas režisores Valdisas Oskarsdotiras, kura savu roku pielikusi arī filmu „Nožēlojamie” (Les Misérables, 1998) un „Mūžīgā prāta gaišais starojums” (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004) tapšanā, par pēdējo no kurām viņa saņēmusi arī Britu Kinoakadēmijas balvu par montāžu, debija režijā. Tās centrā ir jauns pāris, kuri savas kāzas nolēmuši svinēt mazā lauku baznīciņā, kas atrodas vien stundas braucienā no Reikjavīkas. Sapulcējušies divos autobusos, viesi dodas ceļā, taču vienīgais, kurš zina ceļu, ir līgavainis, kurš, kā izrādās, sirgst ar klaustrofobiju un devis norādījumus, lai apbrauktu kalnu tuneli... Aizkustinošā un jautrā „road movie” atklāj islandiešu kolorīto dabu, un, kā zināms, spēja pasmieties par sevi ir attīstītas sabiedrības tikums.


  Sestdiena, 6. augusts. „Labā sirds” (The Good Heart, 2009)

  /Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā/

  Parīzē dzimušā islandiešu režisora Dagura Kari filma angļu valodā „Labā sirds” (The Good Heart, 2009), kurā galvenās lomas atveido amerikāņu aktieris Pols Dano un skots Braiens Kokss. Kari, kurš kļuva atpazīstams ar filmu „Albīns Noa” (Nói albinói, 2003), pārstāv Islandes savdabīgāko un daudzsološāko režisori trijotni. „Labā sirds” ir sava veida eksperiments, kuru Kari uzņēmis Ņujorkā, nezaudējot ne nieka no ziemeļnieciskās narācijas rokraksta.

  Lūkasam ir 25, viņš ir bezpajumtnieks, kurš par mājām sauc kasti zem Bruklinas tilta. Zaudējis ticību jebkādai eksistencei, pēc neveiksmīga pašnāvības mēģinājuma viņš nonāk slimnīcā, kur sastop īgnu bāra saimnieku Žaku, kurš tur atgūstas pēc jau piektās pārciestās sirdslēkmes. Kinofestivālu mīlētā Dagura filma bija iekļauta Dovilas programmā, tā apbalvota Gēteborgā un arī saņēmusi vairākas Edda balvas – islandiešu ekvivalentu Oskaram.


  Svētdiena, 7. augusts. „Ne savā dabā” (Mot naturen, 2014)

  /Filma norvēģu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodās/

  Viena no pērnā gada Riga IFF Konkursa programmas filmām – „Ne savā dabā” (Mot naturen, 2014), kuras autori ir divi norvēģu režisori Ūle Jēvers un Marte Volde.

  Martins, zēniska izskata trīsdesmitgadnieks, dodas nedēļas nogales skrējienā kalnos, taču pat tik tāls ceļš nespēj no viņa galvas izsviest nomācošās domas par attiecībām ģimenē, apnikumu darbā un vispārēju atsvešinātības sajūtu, gluži otrādi – šī trauksme ik brīdi kļūst intensīvāka. Izrādīta Edinburgā un ieguvusi īpašo balvu Berlīnes kinofestivālā, filma ir Jēversa personīgs stāsts, viņš ir ne vien režisors, bet arī galvenās lomas atveidotājs un scenārija autors.

  !Filmu iesakām skatītājiem vecumā no 12 gadiem.


  Valmiermuižas Latvijas garšu bārs

  Festivāla deju placis būs atvērts Valmiermuižā visas festivāla dienas no 5 – 7.augustam.

  Festivāls piedāvās alternatīvās mūzikas programmu, ko caurstrāvos drosmīga pieeja tradīcijai un meklējumiem mūsdienu mūzikā, sākot ar akadēmisko deju mūziku un beidzot ar Vidzemes neatkarīgajām alternatīvā roka grupām. Speciāli tam tiks izveidots festivāla deju placis Valmiermuižas klētī līdzās alus darītavai un pagalmā, kur tikties festivāla viesiem un māksliniekiem.

  Ieeja bez maksas!
  Piektdien, 5.augustā, plkst.24:00 grupa "TESA" 
  Sestdien, 6.augustā, plkst.24:00 grupa "MŪSDIENAS"
  Svētdien, 7.augustā, plkst.16:00 dziesminiece ANETE KOZLOVSKA
  Svētdien, 7.augustā, pēc izrādes "Spēlēju, dancoju" festivāla noslēgums - danči ar grupu "Iļģi"


Built with Berta.me